Garderob och förvaring – Fördjupning
Måttanpassade stommar och fronter för utrymmet under trappan – redo att inredas på det sätt som passar ditt hem bäst.
Utrymmet under trappan är ofta husets största tomma yta – flera kvadratmeter som aldrig riktigt används fullt ut. Vi hjälper dig ta tillvara på den genom att bygga en lösning som känns integrerad med din nya trappa från oss och resten av rummet.
Insidan kompletterar du själv med hyllor, lådor och inredning från vanliga system och leverantörer.
Vad vi bygger
Garderob och förvaring under trappan tillverkar vi till våra egna trappor. För att lösningen ska bli riktigt bra behöver trappan vara stängd – det vill säga ha sättsteg. Har du en öppen trappa kan vi ofta lösa det i samma projekt.
Vi bygger den fasta delen av lösningen:
- stommar
- fronter
- dörrar
- anpassningar mot trappan och väggen
Det är fronten som ska kännas måttanpassad. Insidan ska bara funka och lämnas flexibel så att du själv kan välja:
- hyllor
- trådbackar
- lådor
- klädstänger
- skoinredning
Många väljer att komplettera med färdiga förvaringssystem från olika leverantörer.
Förvaring som passar hur ni faktiskt bor
Olika hem behöver olika typer av förvaring. Därför börjar vi alltid med hur utrymmet ska användas i vardagen.
Vanliga lösningar under trappan är:
- Hallförvaring: Ytterkläder, skor, väskor och allt som annars lätt hamnar framme i hallen.
- Skobänk: En sittbänk med plats för skor och dold förvaring under eller intill.
- Städskåp: För dammsugare, mopp, hink och städredskap som annars är svåra att få plats med.
- Klädförvaring: Stommar anpassade för garderobsinredning med hyllor, lådor eller klädstänger.
Vilka trappor fungerar bäst?
Vi bygger främst lösningar under:
- raka trappor
- L-trappor
Där går det oftast att skapa bra och användbar förvaring från golv till tak.
Under svängda trappor, U-trappor och spiraltrappor blir utrymmet ofta för svårt att använda effektivt. I vissa fall går det att lösa delar av ytan, men långt ifrån alltid på ett sätt som blir praktiskt i vardagen.
Den viktigaste punkten är nästan alltid den lägsta höjden under trappan. Den avgör vad utrymmet faktiskt lämpar sig för.
Vi mäter först. Sen pratar vi om resten.
Flexibelt över tid
En stor fördel med att bygga stommen separat är att förvaringen kan förändras tillsammans med huset och familjen.
Behoven ser sällan likadana ut om fem år som idag.
Därför bygger vi ofta stommar i standardmått, vanligtvis anpassade för vanliga förvaringssystem som är 600 mm. Det gör det enkelt att:
- lägga till hyllor
- byta inredning
- komplettera med lådor
- förändra användningen över tid
Du är inte låst till speciallösningar för varje detalj.
Material och uttryck
I standardutförande levererar vi vitmålade garderober som en neutral bas. Men vi arbetar lika gärna i ek, ask, björk eller andra träslag – och vi kan matcha mot samma material som trappans steg eller vangstycke om ni vill att förvaringen ska smälta in.
Fronterna kan få modern karaktär med push-öppning utan handtag, eller som tillval en mer traditionell ton med synliga handtag och beslag i mässing, svart eller borstat stål. Det viktiga är att lösningen känns naturlig tillsammans med trappan och resten av huset.
Eftersom vi har eget måleri har vi stora möjligheter att leverera den lösning ni önskar.
Några saker som är värda att tänka på
Djupet är viktigare än man tror. Djupa utrymmen ser bra ut på ritning men blir lätt svåra att använda i vardagen. Fundera tidigt på vad som faktiskt ska förvaras:
- skor
- jackor
- städutrustning
- säsongssaker
- vardagsförvaring
Det påverkar vilket djup som blir mest praktiskt.
Glöm inte ljuset. Förvaring under trappor blir ofta mörk. Integrerad LED-belysning eller sensorstyrt ljus gör stor skillnad i användningen.
Tänk på ventilation. Om garderoben ligger mot yttervägg kan viss ventilation behövas för att undvika instängd luft och fukt, särskilt för ytterkläder och skor.
Små grejer. Stor skillnad.
Så går det till
- Vi tittar och mäter upp utrymmet under din nya trappa
- Vi pratar om hur ni vill använda förvaringen
- Vi bygger stommar och fronter anpassade för trappan
- Ni kompletterar insidan med den inredning som passar er bäst
Ett smart sätt att använda ytan under trappan
Målet är inte att bygga så mycket förvaring som möjligt — utan att skapa något som faktiskt fungerar i vardagen och känns naturligt i rummet.
Vill du veta vad som går att göra under din trappa hjälper vi gärna till.