Trätrappa industriparkett – Special (del två)
I Tröingedal har Falkenbergs kommun byggt Tröingeskolan – en modern F–9-skola där mindre enheter skapar känslan av ”den lilla skolan i skolan”. Här formas flexibla och inspirerande miljöer för elevernas lärande. Till projektet har vi på Snickarlaget levererat fyra trappor till skolbyggnaden samt steg till de två ståltrapporna i idrottshallen.
I skolans idrottshall finns två ståltrappor till vilka vi levererat trappornas eksteg. Oavsett ett projektets upplägg kan vi på Snickarlaget anpassa vår roll. När andra leverantörer är med i bilden bidrar vi gärna med vår spetskunskap och erfarenhet för att lyfta helheten.
Precis som trapporna i huvudbyggnaden är de kontrastmarkerade för ökad tillgänglighet – men här används en annan typ av markering.