0

En klassisk trätrappa för ett trähus med klass

Några kilometer utanför Värnamo, i Hindsekind, har Familjen Gustafsson/Richardsson med egna händer förverkligat sin husdröm. Ett klassiskt tvåplanshus med förhöjd takhöjd där närmaste grannarna är kor och får. Innanför de lindblomsgröna pardörrarna, i en entré generös på ljus, hittar vi Snickarlagets trätrappa Classic.

Snickarlaget, trättrappa Classic med blocksteg

Det står där som om det alltid funnits på platsen. Ändå är det nybyggt – ett tvåvåningshus där stående och liggande panel möts och formar en lantlig husdröm. Spröjsade fönster släpper in ljuset med en varm självklarhet, och den mäktiga pardörren med sina speglar sätter tonen redan vid första steget in i huset.

Från torpet till hemmet för fyra personer

Snickarlaget, trättrappa Classic med blocksteg

Hampus Gustafsson flyttade till Hindsekind från grannbyn Drömminge för snart nio år sedan. Det röda lilla torpet, ett rejält stenkast från föräldrahemmet blev hans hem – och några år senare även hem för kärleken Hilma. Här föddes tankarna på ett bygga ett gemensamt hem – men så hände något som förändrade situationen, och världen, totalt. Covid var ett faktum, och med skenande materialpriser lades byggplanerna på is. Några år senare, i februari 2023, kom emellertid bygget igång på allvar. Och så i år, strax före semestern, stod huset äntligen klart. Nu ett hem för fyra personer.

Detaljerna gör trappans helhet

Snickarlaget, trättrappa Classic med blocksteg

Hampus och Hilma hade tidigt en idé om vilken typ av trappa de sökte. Genom sitt arbete kände Hampus till Snickarlaget, och kontaktade därför företaget för ett förslag på en tänkbar trappa. Kort därefter besökte Hilma Snickarlagets showroom i Sävsjö, vilket resulterade i ett uppdaterat trappförslag.
– Vi föll direkt för Classic, men önskade bland annat ett inledande blocksteg och framkantsprofil på planstegen – som sedan går igen i stolphattarna. En annan önskan var en rund handledare som knöt samman under- och övervåningen, säger Hilma.
– Ja, handledaren är nog det jag är mest nöjd med, fyller Hampus i. Hilma fortsätter:
– Vi fick också förslaget att öka stolparnas diameter, vilket gav trappan ett större uttryck och matchade huset bättre. För oss är det viktigt att en trappa smälter in i husets helhet.

Trappan i Hindsekind är en tät L-trappa med plansteg i ek, färgmatchat mot golvet på övervåningen. Övriga trädetaljer som sättsteg, vangstycken, stolpar, spjälor, handledare och räcke är i en något vitare kulör än standard. Familjen valde också dold infästning av stegen, vilket ger ett lugnare uttryck. I framtiden ska trappan byggas in för att skapa plats för ett pärlspontsprytt förråd under den.

Resan från idé till färdig trappa har lärt familjen en hel del.

Snickarlaget, trättrappa Classic med blocksteg

Vad för tips kan ni ge blivande trappägare?
–  Var noga när du mäter trappan. Mäter du inte rätt så blir det inte rätt! Skaffa dig också en bra kontakt som verkligen kan hjälpa dig – och som är med dig hela vägen. Blir det fel är det svårt att göra om. Det är enklare att byta köksluckor än att byta en trappa, konstaterar Hampus.

Till sist, skulle ni välja Snickarlaget igen som trappleverantör?
– Nu när man byggt ett helt hus är det klart att man funderar på om man också skulle kunna bygga en trappa. Jag tror dock att det är svårt att få en trappa så bra på första försöket – det är många vinklar och mycket att tänka på. Så ja, vi skulle välja Snickarlaget igen, avslutar Hampus, och Hilma nickar instämmande.

Stäng

Jämför produkter